Liczby życia

Życie człowieka przebiega w określonym porządku i rytmie, co medycyna ujmuje w pewne normy. W zależności od wieku, płci i stanu zdrowia nieznacznie różnią się one między sobą, a ich wartości świadczą o zdrowiu lub chorobie.

Liczby życia

Zapłodnienie i ciąża

Dotarcie do komórki jajowej zajmuje plemnikowi około  30 minut. Ta czas potrzebny na wędrówkę między szyjką macicy a jajowodem. W jednej porcji po wytrysku jest ich 100 do 500 milionów. Kuszone właściwym hormonem plemniki odpowiadają w ciągu 1 sekundy. Jeśli go zabraknie, plemniki nie są w stanie rozpoznać komórki jajowej. Komórka jajowa ma ok 0,2 mm, a plemnik 60 mikronów długości. Po zapłodnieniu czas ciąży człowieka trwa od 37 do 42 tygodni. Urodzone po takim czasie dzieci są zdrowe i gotowe do samodzielnego życia.

 

Oddychanie

W normalnych warunkach dorosła osoba wykonuje od 16 do 20 wdechów na minutę. Noworodek dwukrotnie więcej. Szybkość oddychania zależy od wieku, wysiłku fizycznego i współistniejących chorób. Zwiększa się np. w czasie gorączki. Nasze płuca mają dużą pojemność. U dorosłego mężczyzny wynosi ona ok. 4,5 litra, u kobiety 3,2 litra, u sportowców trenujących wyczynowo – 5 do 6 litrów. W codziennym życiu nie wykorzystujemy jej całkowicie. Pełne wypełnienie płuc wymaga bardzo głębokiego wdechu, który może okazać się bolesny. Powierzchnia płuc ze względu na pęcherzykową budowę wynosi około 100 m2.

 

Gałka oczna

Kształtem zbliżona jest do kuli. Długość jej osi to ok 24 mm, objętość 6,5 cm3, a masa to ok 7 gr. Gałka oczna osadzona jest w oczodole, w którym zajmuje jedynie około ¼ przestrzeni. Sam oczodół ma 45 mm głębokości i 30 cm3 pojemności. W ciągu całego życia przez około 5 lat nasze oczy pozostają zamknięte z powodu mrugania. Mrugamy ok. 20 razy na minutę, czyli 14 tysięcy razy dziennie, co daje 6 mln mrugnięć rocznie.

 

Mózg

Wielkość naszego mózgu  w porównaniu z innymi istotami żyjącymi na Ziemi nie jest imponująca. Mózg słonia waży ok 4800 gr, orki 5600 gr, kaszalota 7800 gr, a ludzki jedynie 1500 gr. Ludzki mózg składa się z komórek nerwowych i glejowych. Niedawne badania naukowe dowiodły, że mamy ich ok. 86 miliardów, a nie jak do niedawno przypuszczano 100 mld. Najciekawsze jest to, że aż 80 proc. mieści się w móżdżku, który stanowi 10 proc. całej objętości mózgu. Niestety, w ciągu życia liczba neuronów spada nierównomiernie. Najwięcej ubywa ich w hipokampie i móżdżku. Najmniej – w pniu mózgu odpowiedzialnym za podstawowe funkcje życiowe.

 

Skóra

Jej waga stanowi ok 15 proc. masy ciała dorosłego człowieka i zajmuje powierzchnię od 1,5 do 2 m2. W zależności od okolicy jej grubość wynosi od 0,5 mm do 4,mm.W zależności od miejsca, rośnie też grubość naskórka, np. na piętach albo na spracowanych dłoniach. W niektórych miejscach skóra jest luźno zespolona z podłożem i bardziej ruchoma, np. na dłoniach. Ma rozliczne zakończenia nerwowe, dzięki którym odbieramy bodźce. W ten sposób chroni nas przed uszkodzeniami ciała. 

 

Trawienie

Wydawać by się mogło, że skoro pokarm trafia do żołądka po kilku sekundach od połknięcia, to trawienie go nie zajmuje wiele więcej. Jednak proces trawienia trwa od 16 do 30 godzin, choć w przypadku niektórych chorób gastrycznych pokarm może przemieszczać się znacznie szybciej. Najpierw pozostaje w żołądku, gdzie jest częściowo rozkładany przez soki trawienne. Potrzeba od 2 do 3 godzin na rozłożenie posiłku, który ma 600 kalorii. Następnie wędruje przez jelita, gdzie odbywa się dalszy rozpad i proces wchłaniania substancji przez błonę śluzową. Długość jelita cienkiego to od 3 do 6 metrów. Największe wrażenie robi jednak jego powierzchnia. Pofałdowane i pokryte kosmkami, których jest na każdym milimetrze około trzydziestu, po rozprostowaniu zajęłoby 200 do 400 m2..  To tyle, ile wynosi powierzchnia boiska do koszykówki. To właśnie dzięki takim rozmiarom zapewnione jest szybkie wchłanianie składników odżywczych.

 

Oryginalnie materiał pojawił się w magazynie Ach! Na Zdrowie.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz