Jak szybko rozpoznać ospę wietrzną? Kilka objawów, które dadzą Ci pewność, że to ospa!

Czy to jeszcze przeziębienie czy już ospa? Skąd mieć pewność, że dziecko jest chore na ospę? Kilka typowych objawów, które dadzą Ci pewność, że to jest ospa!

ospa

Ospa wietrzna to choroba wywołana wirusem VZV, który jest przenoszony drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Ospa ujawnia się w organizmie zwykle po dwóch, a nawet trzech tygodniach od zakażenia (od 10 do 21 dni).

Kiedy można zarazić ospą?

Osoba chora na ospę wietrzną zaraża osoby z otoczenia (nawet te, z którymi nie miała bezpośredniego kontaktu) na 1–2 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki, przestaje zarażać dopiero, gdy wszystkie pęcherzyki przyschną, a strupki odpadną, co trwa około tygodnia.

Jak objawia się ospa wietrzna?

Pierwsze objawy ospy można pomylić z przeziębieniem lub grypą. Na dwa dni przed ujawnieniem się choroby u dziecka pojawia się stan podgorączkowy i lekki katar. Powinno zaniepokoić się to, że dziecko skarży się na ból głowy i ogólne osłabienie, które daje się we znaki znacznie bardziej niż przy przeziębieniu.

Ból głowy – bądź uważna!

Ból głowy często stanowi jedyny wyznacznik, który pozwala na rozróżnienie ospy od przeziębienia i grypy. Pamiętaj, że ból głowy nie jest właściwy dla wieku dziecięcego i zawsze powinien niepokoić. Jeśli ból głowy towarzyszy ogólnym objawom przeziębienia, możesz podejrzewać ospę wietrzną.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz