Termin porodu a data porodu. O co w tym chodzi?

Wiele kobiet w pierwszej ciąży jest przekonanych, że data, którą wpisuje lekarz w karcie ciąży, to data, w której na świat przyjdzie oczekiwane dziecko. Nic bardziej mylnego!

termin porodu

Co to jest termin porodu?

Termin porodu to wynik działania obliczanego zgodnie z regułą Naegelego. Według niej początek ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a obiczana w ten sposób ciąża trwa 40 tygodni. Zasadę tę można jednak stosować wyłącznie u kobiet, które miały regularne 28-dniowe cykle. Jeśli cykle były dłuższe lub krósze, należy wykonać dodatkowe obliczenia - odpowiednio dodawanie albo odejmowanie. Jeśli jednak data zapłodnienia jest znana, wtedy ciąża trwa 38 tygodni, a jej początek liczymy od daty zapłodnienia.

Ile kobiet w rzeczywistości rodzi "w terminie"?

Niewiele, bo zaledwie 4% kobiet rodzi w terminie. Dlatego też za poród terminowy uznaje się przyjście dziecka na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Od czego zależy długość ciąży i rzeczywista data porodu?

Od wielu czynników i prawdopodobnie dopiero ich kompilacja wpływa na rzeczywisty czas trwania ciąży. Wśród czynników, które wpływają na czas trwania ciąży, wyróznia się:

  • długość cyklu
  • wiek
  • tryb życia
  • liczba wcześniejszych porodów (zazwyczaj kobiety, które urodziły pierwsze dziecko przed terminem, kolejne rodzą nieco wcześniej).
  • porody przedwczesne
  • stan zdrowia
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz