Stuletnia metoda, która naprawdę przywraca płodność

Prosta technika stosowana już 100 lat temu przywraca płodność niektórym kobietom.

leczenie nieplodnosci

Naukowcy z University of Adelaide przetestowali technikę histerosalpingografii - procedury, która już od początku XX w. stosowana jest w diagnostyce budowy macicy i jajowodów. Polega ona na wprowadzeniu do nich specjalnego roztworu, który działa jak kontrast dla wykonywanych później zdjęć rentgenowskich.

Wcześniej podejrzewano, że metoda ta może pomagać przy niepłodności. Według danych zebranych w ubiegłym wieku częstość ciąż wśród niepłodnych kobiet wzrastała po przemyciu ich jajowodów opartym na wodzie lub oleju kontrastem dla badań RTG. Do dziś nie było wiadomo, czy to rodzaj roztworu wpływał na zmianę płodności.

Badacze sprawdzili więc dwa tego rodzaju środki - jeden oparty na oleju z maku lekarskiego, o nazwie Lipiodol Ultra-Fluid oraz drugi - kontrast wodny (Telebrix Hystero). W eksperymencie wzięło udział ponad tysiąc niepłodnych ochotniczek z normalnym cyklem miesięcznym, drożnymi jajowodami, bez zaburzeń hormonalnych, wysokiego ryzyka chorób jajowodów, endometriozy, ani przebytej infekcji bakteriami z rodzaju chlamydiae czy zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Wyniki zaskoczyły autorów doświadczenia - prawie 40 proc. niepłodnych kobiet zaszła w ciążę po zastosowaniu roztworu olejowego i 29 proc. po terapii roztworem wodnym.

- Rezultaty okazały się bardziej ekscytujące, niż mogliśmy przypuszczać, co pomogło w potwierdzeniu, że licząca już cały wiek metoda ma nadal swoje miejsce w nowoczesnej medycynie – mówi kierujący projektem prof. Ben Mol.

Jak dotąd nie wiadomo, dlaczego metoda działa. Naukowcy na razie spekulują, że wprowadzany płyn usuwa zanieczyszczenia utrudniające zapłodnienie.

- Mechanizmów działania nie znamy, ale testy wskazują, że technika histerosalpingografii jest skuteczna – konkludują naukowcy.

tw

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz